Centrul Medical Phoenix a devenit centru de vaccinare COVID-19, în Craiova!

Începând cu data de 21.05.2021, Centrul Medical Phoenix a devenit Centru de Vaccinare cu serul Johnson & Johnson pentru pacienții spitalizați în regim de spitalizare de zi sau continuă. Dacă vrei să afli mai multe informații despre acest ser, poți accesa următorul link.
Pentru a vedea prospectul vaccinului și alte informații utile, poți accesa site-ul ANM.

Acest tip de vaccin are o singură doză de administrare, nu două.

Ce trebuie să știi despre procedura de vaccinare?

• În primul rând, pentru a te putea vaccina trebuie să fii pacient al Centrului Medical Phoenix, internat la Spitalizare Zi sau Spitalizare Continuă.
  • Adeverința de vaccinare este eliberată în aceeași zi
  • Acest tip de vaccin are o singură doză de vaccinare, nu două. În concluzie, nu este necesar rapel.
  • Limita minimă de vârstă pentru administrarea vaccinului - 18 ani
  • Există posibilitatea ca afecțiunile de care suferi să fie incompatibile cu vaccinarea, de aceea este recomandat ca înainte să întrebi medicul de families au medicul curant despre posibilitatea vaccinării

În urma administrării vaccinului, poți dezvolta anticorpi SARS-CoV 2 într-un interval de 14-28 de zile.

Ca orice alt tip de vaccin, și acesta poate declanșa efecte adverse, printre care se pot număra:

• durere la locul injectării
  • dureri de cap
  • frisoane
  • greață

Reacțiile pot să apară fie la câteva ore de la vaccinare sau în decurs de câteva zile în urma vaccinării.

Pentru a solicita detalii despre vaccinare și modul în care te poți programa, ne poți contacta la numărul de telefon 0351421122