Scleroza multiplă: poate fi gestionată sau nu?

Scleroza multiplă (SM) este o boală complexă și imprevizibilă a sistemului nervos central, care afectează creierul și măduva spinării. Această afecțiune cronică este caracterizată prin deteriorarea mielinei, substanța care protejează fibrele nervoase și permite transmiterea eficientă a impulsurilor nervoase. Cum se manifestă scleroza multiplă și ce soluții există? Aflați din acest material!

Simptomele sclerozei multiple sunt extrem de variate și pot afecta diferite zone ale corpului, în funcție de localizarea leziunilor în sistemul nervos central.

Cele mai frecvente simptome ale sclerozei multiple

• Oboseală: Pacientul resimte stare constantă de oboseală, chiar și după odihnă.
  • Probleme de vedere: Pot să apară simptome precum vedere încețoșată, vedere dublă sau chiar dureri oculare, fără ca pacientul să pună presiune asupra ochilor prin diferite tipuri de activități.
  • Amorțeli și furnicături:  Deteriorarea mielinei întrerupe transmiterea impulsurilor nervoase, ceea ce poate duce la o varietate de simptome, inclusiv amorteală și furnicături. Pacienții cu SM pot descrie senzații ca și cum ar avea șosete sau mănuși pe mâini și picioare, chiar dacă nu poartă nimic. De asemenea, zonele afectate pot deveni mai puțin sensibile la atingere, temperatură sau durere. În unele cazuri, amorteala poate fi însoțită de dificultăți în coordonarea mișcărilor. Frecvența și durata simptomelor diferă de la un caz la altul. Poate fi vorba de episoade scurte sau pot avea o evoluție progresivă.
  • Probleme de coordonare: În cazul sclerozei multiple, pacientul poate să aibă și dificultăți la mers, tremurături sau pierderea echilibrului. Cu toate acestea, simptomele nu sunt specifice acestei afecțiuni, sunt simptome comune afecțiunilor neurologice, tocmai de aceea este nevoie de investigații suplimentare.
  • Slăbiciune musculară: Mușchii pot fi slăbiți, și există situații în care persoanele cu scleroză multiplă pot avea dificultăți în efectuarea diferitelor tipuri de mișcări.
  • Tulburări de vorbire: Tulburările de vorbire apar frecvent atunci când vorbim de această afecțiune, însă de ținut minte este faptul că vorbirea înceată sau dificultatea în găsirea cuvintelor este specifică și accidentului vascular cerebral.
  • Probleme de memorie și concentrare:  Dacă ai dificultăți în învățare sau în luarea deciziilor, este posibil să fie vorba de scleroză multiplă, dar aceasta nu este singura afecțiune cu aceste simptome. Consultul de specialitate este primul pas spre diagnosticare exactă.
  • Tulburările vezicale și intestinale sunt simptome frecvente și adesea debilitante ale sclerozei multiple: Pacienții se pot confrunta cu o varietate de probleme, cum ar fi incontinență urinară, urgență micțională, constipație sau diaree. Aceste tulburări pot avea un impact semnificativ asupra calității vieții, afectând atât viața personală, cât și cea socială. Din fericire, există tratamente și strategii care pot ajuta la gestionarea acestor simptome și la îmbunătățirea semnificativă a confortului pacienților.
  • Depresie și anxietate: Și acestea sunt asociate frecvent cu scleroza multiplă, ca urmare a proceselor și schimbărilor care au loc la nivelul corpului. Acest lucru nu înseamnă că un pacient depresiv și anxios are scleroză multilă, ci este nevoie de investigații suplimentare pentru identificarea cauzei.

Se poate ține sub control scleroza multiplă?

Deși nu există un tratament care să vindece integral scleroza multiplă, există numeroase soluții care pot ajuta la gestionarea simptomelor, încetinirea progresiei bolii și îmbunătățirea calității vieții. Tratamentul este personalizat și poate include:

• Medicamente: Există o gamă largă de medicamente care pot modifica evoluția bolii, reduce frecvența și severitatea atacurilor, ameliorând simptomele.
  • Rehabilitare: Fizioterapia, terapia ocupațională și logopedia sunt esențiale pentru a ajuta persoanele cu scleroă multiplă să își mențină sau să își îmbunătățească funcționalitatea.
  • Modificări ale stilului de viață: O alimentație sănătoasă, exerciții fizice regulate, gestionarea stresului și un somn adecvat pot contribui la îmbunătățirea stării generale de sănătate.

Recuperare neurologică la Centrul Medical Phoenix Medicover

La Centrul Medical Phoenix Medicover, pacienții cu scleroză multiplă beneficiază de programe de recuperare neurologică personalizate, care vizează îmbunătățirea funcționalității, reducerea simptomelor și creșterea independenței.

Echipa noastră multidisciplinară de specialiști, inclusiv neurologi, fizioterapeuți și terapeuți ocupaționali, lucrează împreună pentru a oferi cele mai bune îngrijiri posibile.

De ce să alegeți Centrul Medical Phoenix Medicover?

• Expertiză medicală: O echipă de specialiști cu experiență în tratarea sclerozei multiple.
  • Echipamente moderne: Acces la tehnologii de ultimă generație pentru diagnostic și tratament.
  • Abordare multidisciplinară: O echipă multidisciplinară care lucrează împreună pentru a oferi îngrijiri complete.
  • Programe de recuperare personalizate: Planuri de tratament adaptate nevoilor individuale ale fiecărui pacient.
  • Suport emoțional: Sprijin pentru a face față provocărilor acestei boli.
Dacă aveți întrebări sau doriți să programați o consultație, vă rugăm să ne contactați.