Investigații RMN - RX gratuite, la Centrul Medical Phoenix - Medicover!

Pacienții care sunt asigurați CAS pot efectua investigații RMN gratuite în cadrul noului Centru de Imagistică Phoenix - Medicover! Centrul a fost deschis la începutul lunii mai și este dotat cu aparatură de ultimă generație, care poate ajuta la diagnosticarea exactă a afecțiunilor de care suferă pacienții.

Începând din această lună, pacienții asigurați CAS care au nevoie să efectueze RMN o pot face GRATUIT, serviciile fiind decontate de Casa de Asigurări de Sănătate în limita plafonului lunar. Investigațiile pot fi efectuate la Centrul de Imagistică Phoenix Medicover, situat pe strada Doctor Dimitrie Gerota, nr 18B.

Cine poate beneficia de investigații RMN/RX gratuite?

Există mai multe categorii de pacienți care pot beneficia de investigații RMN/RX gratuite. Printre aceștia se numără și următorii pacienți care beneficiază de investigații gratuite oricând , indiferent de suma alocată de CAS - monitor 1-7:

• Pacienți care suferă de boli oncologice și au nevoie de monitorizare a tratamentului și a evoluției bolii
  • Pacienții care au probleme de sănătate post COVID-19
  • Pacienții care au diabet zaharat
  • Pacienți cu boli cardiovasculare
  • Pacienți cu boli neurologice
  • Pacienți cu boli cerebrovasculare
  • Pacienți cu boli rare

Cum pot beneficia pacienții de investigații RMN/RX gratuite?

În urma consultului de specialitate, medicul trebuie să scrie pe biletul de trimitere al pacientului unul din cele 7 tipuri de ”Monitor” existente, în funcție de afecțiunea posibilă a acestuia. Medicul va aplica semnătura şi parafa asupra acestei menţiuni.

Pe baza acestui bilet de trimitere, pacientul se programează la clinică și are serviciile decontate în totalitate de Casa de Asigurări de Sănătate.

În momentul programării, pacientul trebuie să ofere detalii despre tipul de monitorizare specificat pe biletul de trimitere, pentru a fi programat în timp cât mai scurt  pentru efectuarea investigaţiilor recomandate.

Care sunt cele șapte tipuri de MONITOR existente?

Există șapte tipuri de „Monitor” puse la dispoziție de CAS, acestea având fond nelimitat indiferent de perioada anului.

”Monitor 1” – dacă investigațiile paraclinice se recomandă pentru monitorizarea pacienților diagnosticați cu COVID-19 după externarea din spital,

”Monitor 2” – dacă investigațiile paraclinice se recomandă pentru monitorizarea pacienților diagnosticați cu boli oncologice,

”Monitor 3” – dacă investigațiile paraclinice se recomandă pentru monitorizarea pacienților cu diabet zaharat,

”Monitor 4” – dacă investigațiile paraclinice se recomandă pentru monitorizarea pacienților diagnosticați cu boli cardiovasculare,

”Monitor 5” – dacă investigațiile paraclinice se recomandă pentru monitorizarea pacienților diagnosticați cu boli rare,

”Monitor 6” – dacă investigațiile paraclinice se recomandă pentru monitorizarea pacienților diagnosticați cu boli neurologice,

”Monitor 7” – dacă investigațiile paraclinice se recomandă pentru monitorizarea pacienților diagnosticați cu boli cerebrovasculare

Pentru detalii și programări privind efectuarea de investigații RMN/RX gratuite în Craiova, puteți apela numărul de telefon 021.796.7399.