Sindromul de oboseală cronică: simptome și tratament

Sindromul de oboseală cronică este o afecțiune medicală complexă caracterizată printr-o oboseală persistentă și severă care nu poate fi explicată printr-o cauză medicală evidentă și care interferează semnificativ cu calitatea vieții. Acesta nu este doar oboseală obișnuită, ci o stare de epuizare profundă care poate persista timp de mai multe luni sau chiar ani. Află din acest material mai multe despre simptomele și tratamentul sindromului de oboseală cronică!

Sindromul de oboseală cronică este o afecțiune complexă și nu există o cauză unică pentru declanșarea bolii. Sunt mai mulți factori care pot contribui, unii dintre ei fiind chiar genetici.

Unele studii sugerează că o infecție virală sau bacteriană anterioară, cum ar fi mononucleoza infecțioasă (boala sărutului) sau gripa, ar putea juca un rol în dezvoltarea SOC la unii pacienți. Cu toate acestea, acest lucru nu explică întotdeauna apariția afecțiunii.

De asemenea, un nivel anormal de cytokine poate contribui la apariția SOC.

Există unele dovezi că predispoziția genetică poate juca un rol în dezvoltarea SOC. Persoanele care au membri ai familiei cu SOC pot fi mai susceptibile să dezvolte această afecțiune.

Stresul cronic și anumite evenimente traumatizante din viață pot declanșa acest sindrom sau pot duce la accentuarea simptomelor specifice. Un rol la fel de important îl au și dereglările hormonale, precum și factorii de mediu, cum ar fi expunerea la substanțe chimice toxice sau poluarea.

Care sunt simptomele sindromului de oboseală cronică?

Simptomele sindromului de oboseală cronică pot varia de la un caz la altul, dar principalele caracteristici includ:

Oboseala extremă: Oboseala este atât de severă încât limitează în mod semnificativ activitățile zilnice și nu se ameliorează semnificativ prin odihnă sau somn. Pacientul simte că este obosit continuu, fără a depune effort fizic considerabil.

Durere musculară și articulară: Mulți pacienți cu SOC experimentează dureri musculare și articulare, care pot varia în intensitate.

Tulburări de somn: Acestea sunt un simptom specific pentru sindromul de oboseală cronică. Pacientul poate experimenta dificultăți în adormire, somn neodihnitor sau insomnia, care contribuie și ele la apariția senzației de oboseală extremă.

Dificultăți cognitive: Acest sindrom se manifestă inclusiv prin "ceață cerebrală" sau "cefalee mentală", tulburări cognitive ce pot fi recunoscute ușor prin  dificultăți de concentrare, pierderi de memorie și scăderea capacitații de a lua decizii.

Simptome gripale persistente: Simptome asemănătoare gripei, cum ar fi dureri de gât, ganglioni limfatici umflați și dureri de cap, pot apărea și pot dura mult timp în cazul sindromului de oboseală cronică.

Cum poate fi tratat sindromul de oboseală cronică?

Tratamentul sindromului de oboseală cronică este complex și variază de la un caz la altul. Ceea ce trebuie menționat este faptul că nu există un tratament universal eficient. În unele situații, medicul poate recomanda tratamente medicamentoase care vizează gestionarea simptomelor, precum durerea și dificultățile cognitive.

O altă soluție la fel de eficientă este terapia cognitiv-comportamentală, care poate ajuta la îmbunătățirea funcționării zilnice și la gestionarea simptomelor, precum și la stabilirea unor obiective realiste.

Ceea ce mai poate fi recomandat ca soluție de tratament este un program de exerciții fizice adaptate la capacitatea pacientului, care poate ajuta la îmbunătățirea stării generale de sănătate.

Gestionarea stresului și reducerea anxietății pot avea un impact pozitiv asupra simptomelor sindromului de oboseală cronică.

Este important de menționat că SOC este o afecțiune medicală complexă și nu există o soluție unică sau un tratament rapid și simplu. Managementul SOC implică o abordare multidisciplinară care poate include medici, terapeuți și specialiști în sănătate mentală pentru a dezvolta un plan personalizat de tratament și pentru a îmbunătăți calitatea vieții pacientului.