Vrei să scapi de durere? O poți face cu aceste două terapii!

Dacă ai contracturi musculare, pinten calcanean, calcificări în regiunea umărului sau pur și simplu durerile lombare nu îți dau pace, există o modalitate foarte simplă de a scăpa de ele, prin două terapii total neinvazive. Acestea se numesc TECAR și ShockWave. Le poți găsi în cadrul Centrului Medical Phoenix Craiova.

Terapia cu unde șoc (ShockWave) și Tecar sunt unele din cele mai eficiente metode de a reduce durerea, inflamațiile și de a ”dizolva” depunerile de calciu la nivelul umărului și a călcâielor. Spre deosebire de alte terapii, acestea sunt total neinvazive și nu creează nicio o stare de disconfort pacientului, indiferent de vârsta pe care o are.

Când este recomandată terapia ShockWave?

Această terapie este aplicată cu succes în cazul unor afecțiuni ce țin de Ortopedie, Urologie, Medicină Sportivă și Fizioterapie. Cu ajutorul terapiei cu unde șoc, durerea este atenuată, iar mobilitatea articulară este restaurată, fără a utiliza analgezice.

ShockWave tratează durerile acute și cronice, accelerând vindecarea țesuturilor în afecțiuni precum:

• Sacroileită
  • Contracturi musculare
  • Pinten calcanean
  • Fasciită plantară
  • Hematom intramuscular

Undele șoc sunt total inofensive. Aceste unde acustice sunt direcționate de către terapeut spre zona dureroasă, prin utilizarea unui aplicator special. Undele de șoc sunt variații bruște de tensiune și amplitudine mare, care ajută la regenerarea oaselor și țesuturilor moi. Mai mult chiar

• Duc la formarea de vase noi de sânge.
  • Dizolvă calcificările
  • Reduc inflamațiile
  • Stimulează producția de colagen
  • Reduc durerea
  • Cresc mobilitatea
  • Îmbunătățesc circulația la nivelul mușchilor și tendoanelor

Tratamentul este nedureros și neinvaziv. Pentru rezultate excelente, este recomandat un număr de ședințe minime, în funcție de afecțiunea tratată. eServiciul este disponibil în cadrul Centrului Medical Phoenix Craiova.

Când este recomandată terapia TECAR?

Terapia TECAR (Transfer Energetic Capacitiv si Rezistiv) este un tratament folosit cu succes în fiziokinetoterapie, având efecte rapide și de lungă durată.

Terapia TECAR este utilizată în vindecarea/ameliorarea afecțiunilor sistemului musco-scheletal, tratarea afecțiunilor circulatorii și reumatice, precum și lombalgii. Printre afecțiunile tratate se numără:

• Artroză
  • Sindrom de tunel carpian
  • Luxații ale gleznei
  • Fracturi
  • Rupturi musculare
  • Lombalgie și lombosciatică
  • Tendinită

La fel ca terapia ShockWave, terapia TECAR este total nedureroasă și neinvazivă. În timpul ședinței, pacientul resimte căldură la nivelul zonei afectate/tratate, căldură care se extinde în întregul corp. Senzația de căldură este dată de un transfer de curent electromagnetic de înaltă frecvență prin țesuturile moi. Încălzirea țesuturilor duce la o vindecare și regenerare accelerate a acestora.

Terapia TECAR are multe avantaje pentru pacient, printre care:

• Efect antialgic
  • Efect antiinflamator și antiedematos
  • Stimulare a drenajului limfatic
  • Efect antispastic și miorelaxant.

Efectele acestei terapii pot fi observate după o singură ședință.

Acest tip de terapie pentru eliminarea durerii poate fi găsit în cadrul Centrului Medical Phoenix Craiova. Pentru detalii legate de programări, poți apela numărul de telefon 0351.421.122